Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 10 min 10 s

Pápež: Napodobňujme pátra Pia ako nástroje Božej lásky

pred 28 min 37 s
V deň liturgickej spomienky svätého kapucína pátra Pia z Pietrelčiny vo štvrtok 23. septembra pápež František v odkaze cez Twitter poukázal na jeho vzor, ako sa človek môže stať nástrojom Božej lásky.

Biskupi oslávia 50 rokov od vzniku Rady európskych biskupských konferencií

pred 1 hod 39 min
Pápež František bude dnes sláviť v Bazilike svätého Petra svätú omšu pri príležitosti 50. výročia založenia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Takto sa za účasti predsedov biskupských konferencií začne v Ríme jubilejné plenárne zhromaždenie rady, ktoré potrvá do nedele.

Svätá stolica pranieruje rasizmus proti migrantom a utečencom

pred 1 hod 48 min
Vo videoposolstve vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi arcibiskup Mons. Paul Richard Gallagher upozornil na rozšírené nepriateľstvo a diskrimináciu ľudí afrického pôvodu, ktorému ako migranti alebo utečenci "čelia v cieľových krajinách rasizmu a xenofóbii, diskriminácii a neznášanlivosti, namiesto toho, aby sa im dostalo potrebnej podpory".

Arménska katolícka cirkev má nového patriarchu

pred 2 hod 1 min
Hlas zvonov v patriarchálnom kláštore v libanonskom Bzommare oznámil voľbu nového patriarchu arménskej Kilíkie. Stal sa ním Rafael François Minassian, doterajší titulárny arcibiskup arménskej Cézarey v Kappadócii a ordinár pre arménskych katolíckych veriacich vo východnej Európe. Vystriedal Gregora Petra (Bedrosa) XX. Ghabrojana, ktorý zomrel tento rok v máji, a prijal meno Rafael Bedros XXI. Minassian.

Hlavnou témou Týždňa kresťanskej kultúry bude pohľad do budúcnosti

pred 5 hod 44 min
„Po skúsenostiach z minulého roka v súvislosti s obmedzeniami pre ochorenie COVID-19 sme opäť presunuli časť programu do virtuálneho priestoru. Diskusie a vyjadrenia osobností na tohtoročnú tému sprístupníme prostredníctvom internetovej stránky tkkza.sk a na sociálnych sieťach,“ povedal riaditeľ festivalu Dušan Václav.

Dominikáni z Bratislavy pozývajú na putovanie relikvie sv. Dominika

pred 5 hod 56 min
Dominikáni z farnosti Bratislava - Kalvária v rámci slávenia jubilea 800 rokov od smrti sv. Dominika (1221-2021) pozývajú na putovanie relikvie sv. Dominika na Slovensku spolu s kópiou obrazu Mascarella. Vo farskom kostole Panny Márie Snežnej v Bratislave privítajú relikviu v dňoch od 27. do 28. septembra.

V Dlhej nad Oravou majú v kaplnke nad obcou prenosný oltárny kameň

pred 6 hod 1 min
V Dlhej nad Oravou majú v kaplnke nad obcou prenosný oltárny kameň. Do reformy pápeža Pavla VI. v rokocho 1969 až 1970, sa mohla slúžiť svätá omša len na konsekrovanom kameni alebo oltári. Na tomto kameni je v latinčine napísané: „Ján Vojaššák z milosti Božej a z milosti Apoštolskej stolice spišský biskup. S Božou pomocou sme konsekrovali tento prenosný oltár. Na väčšiu Božiu česť a slávu sme do neho vložili relikvie svätých mučeníkov Valentína a Vigila, čo potvrdzujeme svojou pečaťou. Dňa 3. septembra 1946”.

V Trnave bol benefičný koncert na podporu pamätníka nenarodeným

pred 6 hod 14 min
„Som veľmi rád, že som mohol realizovať koncert pre zaujímavý projekt. Nadšenie, emócie a ďakovné slová, ktoré mi zneli z každej strany po jeho skončení svedčia o tom, že má zmysel budovať, udržiavať a podporovať projekty zamerané na život, na nás ľudí,“ povedal režisér koncertu Michal Lipovský po jeho skončení.

V Bazilike minor sv. Kríža v Kežmarku sa poďakovali za dar úrody

pred 6 hod 28 min
V týchto dňoch mnohé kostoly po Slovensku zdobí tradičná výzdoba spojená s poďakovaním za úrodu. V stredu 22. septembra sa zhromaždili kežmarskí veriaci v tamojšej Bazilike minor sv. Kríža, aby poďakovali Pánu Bohu za tohtoročnú úrodu. Ďakovnú svätú omšu slávil František Trstenský, farár a dekan v Kežmarku.

Vincentská rodina organizuje pätnásty ročník zbierky Boj proti hladu

pred 6 hod 44 min
Jedlo, voda, drevo na kúrenie, strecha nad hlavou. Sú to veci, ktoré potrebuje každý z nás. Avšak v mnohých krajinách nemajú to, čo my považujeme za samozrejmosť. Vincentská rodina organizuje už 15. ročník zbierky Boj proti hladu na pomoc chudobným na Haiti, Hondurase, v Albánsku, v Rusku, na Ukrajine a na Slovensku. 

Veriaci z postihnutých okresov opäť dostali dišpenz od účasti na omšiach

pred 6 hod 59 min
Veriaci z okresov v Košickej arcidiecéze, ktoré sú najviac zasiahnuté novou vlnou pandémie koronovírusu, opäť dostali dišpenz od účasti na svätých omšiach v nedeľu a v prikázané sviatky. Podľa Covid automatu tam totiž platia aj výrazné obmedzenia počas slávenia svätých omší. Ide o zníženie počtu účastníkov v režime OTP a ich zoznam.

V Košiciach sa stretla Komisia pre pastoráciu mládeže v arcidiecéze

pred 7 hod 14 min
Členovia Komisie pre pastoráciu mládeže v Košickej arcidiecéze sa dohodli na užšej spolupráci. Na poli pastorácie chcú nadviazať na nedávne stretnutie mládeže s pápežom Františkom v Košiciach. Vyplýva to z ich stretnutia, ktoré sa konalo 21. septembra na Arcibiskupskom úrade v Košiciach.

Vo Vatikáne rokovala online formou Rada kardinálov

pred 7 hod 36 min
Vo Vatikáne rokovala online formou Rada kardinálov. Pápež František na nej predstavil úvahu o otvorení prác na najbližšej Synode o synodálnosti.

Sestra Agnieszka Ewa Jarkowska o ochrane maloletých v Cirkvi na Slovensku

pred 8 hod 17 min
Vo Varšave sa v stredu 22. septembra uzavrel program štvordňového stretnutia o ochrane maloletých v prostredí Cirkvi. Na konferencii s názvom „Naše spoločné poslanie chrániť Božie deti” sa stretli odborníci z dvoch desiatok krajín strednej a východnej Európy.

Pápež sa stretol s kresťanským rodinami, ktoré ušli z Afganistanu

pred 8 hod 28 min
Pápež František sa v stredu 22. septembra pred generálnou audienciou stretol s troma afganskými rodinami, ktoré mu porozprávali o svojej úzkosti pri úteku, pred tým, než sa dostali bezpečne do Talianska.

Kaplnka Sedembolestnej v Galambe slávi desiate výročie posviacky

pred 8 hod 34 min
Sviatok Sedembolestnej Panny Márie si pripomínajú veriaci na celom Slovensku. Patrónku Slovenska si uctili aj veriaci, ktorí putovali do Galamby neďaleko Fiľakova. Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie oslavuje tohto roku výročie posviacky.  Už 10 rokov sem prichádzajú veriaci zo širokého okolia aby prosili o ochranu a požehnanie.

Arcibiskup Bober na KU: Snažte sa o aktívny prístup k mladým

St, 22/09/2021 - 16:35
Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) otvorila nový akademický rok 2021/2022. Slávnostnú svätú omšu spojenú so vzývaním Ducha Svätého (Veni Sancte) v Kostole sv. Rodiny v Ružomberku – Rybárpole celebroval veľký kancelár Katolíckej univerzity, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Pomáhajú tým, ktorí sa nemôžu sami o seba postarať v dôsledku starnutia

St, 22/09/2021 - 16:16
TV LUX navštívila pri príležitosti Svetového dňa kňazstva  Dom Charitas svätého Jána Bosca v Spišskej Kapitule. Pomáhajú ľuďom, ktorí sa nemôžu sami o seba postarať v dôsledku starnutia, fyzického alebo duševného hendikepu či nepriaznivých sociálnych podmienok. Medzi klientami tohto zariadenia sú aj kňazi na dôchodku.

V Tatranskej Lomnici sa konal opäť beh Mary’s Meals Charity Run

St, 22/09/2021 - 16:00
Matka Tereza povedala: "Ak nemožeš nasýtiť 100 ľudí, nasýť aspon jedného." Týmto heslom sa riadi aj  organizácia Mary’s Meals, ktorá prednedávnom prekročila veľký míľnik. Aj  vďaka podporovaťeľom zo Slovenska sýti už 2 milióny detí žijúcich v chudobe. Tento projekt podporili aj počas tretieho ročníka charitatívneho behu vo Vysokých Tatrách.

Centrum pomoci pre rodinu v Piešťanoch zorganizovalo Deň rodiny

St, 22/09/2021 - 15:32
Centrum pomoci pre rodinu v Piešťanoch zorganizovalo druhý ročník Dňa rodiny. Slogan kampane znel „Otec na blízku“. Muž významne ovplyvňuje formovanie detskej osobnosti. Otcovstvo teda nie je len nejaká zručnosť či schopnosť, ale je to život, jeho zmysel a podstata, zaznelo v areáli sestier de Notre Dame, ktorý sa počas dňa zaplnil množstvom účinkujúcich.

*