Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 18 min 31 s

Vo Vatikáne sa rozlúčili s kard. Tomkom, pozostatky priviezli na Slovensko

pred 3 hod 22 min
Svätý Otec prejavil mimoriadne gesto tým, že sa zúčastnil na celej slávnosti a osobne viedol záverečný obrad posledného odporúčania a rozlúčky. Pozostatky zosnulého kardinála Tomka lietadlo podvečer priviezlo na Slovensko, pochovaný bude v utorok v košickej Katedrále sv. Alžbety.

Keď bol J. Tomko menovaný za kardinála, Katolícke noviny o tom nemohli písať

pred 4 hod 11 min
Keď bol Jozef Tomko menovaný za kardinála, Katolícke noviny o tom nemohli uverejniť žiadnu informáciu. “Došlo ku kurióznej situácii, keď bol Jozef Tomko menovaný do rôznych významných pozícií, kňazi sa snažili, aby sa v Katolíckych novinách mohla presadiť aj správa o ňom, ale cenzúra to nedovolila. Zvláštnosťou je, že v určitom momente sa zahraniční Slováci pokúsili túto informáciu do Katolíckych novin presadiť prostredníctvom inzerátu, ale ani to sa nepodarilo,” povedal bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko médiám vo Vatikáne.

Mons. Bober: Kardinál Tomko bol veľký Slovák a veľký východniar

pred 4 hod 22 min
Kardinál Jozef Tomko bol biskupský svätiteľ košického arcibiskupa metropolitu Bernarda Bobera. “Cez neho som sa dostal do plejády apoštolov. Jeho koreň ide až k apoštolovi Andrejovi. Ak by sme sledovali líniu mojej biskupskej vysviacky, cez kardinála Jozefa Tomka by sme sa dostali až k apoštolovi Andrejovi,” povedal Mons. Bober pre Tlačovú kanceláriu KBS.

Fotogaléria zo svätej omše za zosnulého kardinála Tomka v Ríme

pred 8 hod 33 min
V Bazilike sv. Petra vo Vatikáne slávil dekan kardinálskeho kolégia kardinál Giovanni Battista Re, zádušnú svätú omšu za zosnulého kardinála Jozefa Tomka. Na svätej omši bol prítomný aj pápež František. Prinášame fotogalériu zo zádušnej svätej omše. 

Prezidentka SR vzdá úctu zosnulému kardinálovi Tomkovi v Bratislave

pred 8 hod 59 min
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok 12. augusta 2022 o 11:00 vzdá úctu zosnulému kardinálovi Jozefovi Tomkovi v Dóme sv. Martina v Bratislave. Krátko po tom sa prezidentka vyjadrí pre médiá, informoval Jozef Matej, riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezident SR.

Na Sekretariáte KBS sa duchovne pridali k omši za kard. Tomka v Ríme

pred 10 hod 3 min
K zádušnej svätej omši za zosnulého kardinála Jozefa Tomka vo Vatikáne sa duchovne pripojili aj zamestnanci Generálneho sekretariátu KBS na Kapitulskej ulici v Bratislave. Na počesť kardinála Tomka vyvesili na budovu Generálneho sekretariátu KBS čiernu vlajku.

Účasť predsedu Národnej rady SR na rozlúčkach s kardinálom Tomkom

pred 10 hod 27 min
Dnes sa predseda NR SR zúčastní na ceremoniáli na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave, počas ktorého vzdá čestná stráž hold telesný pozostatkom kardinála Jozefa Tomka. V piatok 12. augusta o 11:15 si predseda uctí jeho pamiatku v Dóme sv. Martina v Bratislave a v utorok 16. augusta sa o 11:00 zúčastní na omši s pohrebnými obradmi v Košiciach.

Homília kardinála Re pri poslednej rozlúčke s kard. Jozefom Tomkom

pred 11 hod 17 min
V plnom znení prinášame homíliu kardinála Giovanniho Battistu Re, dekana Kardinálskeho kolégia, pri zádušnej svätej omši za zosnulého kard. Jozefa Tomka, spojenej s obradom poslednej rozlúčky za prítomnosti Svätého Otca Františka, vo štvrtok 11. augusta 2022 o 11. hodine pri Oltári katedry vo Vatikánskej bazilike.

Biskup Judák: Kardinál Tomko sa zapíše do dejín zlatými písmenami

pred 12 hod 23 min
Kardinál Jozef Tomko sa podľa nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka zapíše do slovenských dejín a dejín Cirkvi na Slovensku zlatými písmenami, a to svojou činnosťou, ktorú konal v službách a úradoch rímskej cirkvi, ale aj všeobecnej, Katolíckej cirkvi ako prefekt kongregácie, ktorá mala na starosť šírenie viery.

Účasť predsedu vlády SR na rozlúčkach s kardinálom Jozefom Tomkom

pred 12 hod 35 min
Predseda vlády SR Eduard Heger sa zúčastní na rozlúčkových podujatiach so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom - v piatok 12. augusta 2022 o 11:30 si uctí jeho pamiatku v Dóme sv. Martina v Bratislave a v utorok 16. augusta o 11:00 h bude prítomný na pohrebnom obrade v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach.

Akreditácia pre médiá na pohreb kardinála Jozefa Tomka v Košiciach

pred 12 hod 53 min
Košická arcidiecéza pozýva médiá na program poslednej rozlúčky s kardinálom Jozefom Tomkom v Košiciach. Upozorňuje, že na vybrané podujatia je nutná akreditácia.

Kardinál Tomko bol vzorom modlitby a jednoduchosti, vraví sr. Irena

pred 13 hod 15 min
S kardinálom Jozefom Tomkom prežili rehoľné sestry nielen službu, ale aj komunitu. Ako novinárom po ceste do Ríma povedala sestra M. Irena Alžbeta Kopanicová, ktorá pôsobila 12 rokov v byte kardinála a pomáhala mu, otec kardinál bol pre sestry vzorom modlitby, jednoduchosti a zároveň bol veľmi vzdelaný. Bol to podľa nej kultúrny človek.

Predseda KBS pred rozlúčkou v Ríme: Kard. Tomko bol našou veľkou oporou

pred 13 hod 28 min
Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský vníma ako zadosťučinenie, že pozostatky kardinála Jozefa Tomka budú privezené na Slovensko “vládnym” lietadlom. „Je to zadosťučinenie. Je to ocenenie pána kardinála. Som vďačný predstaviteľom SR za toto rozhodnutie," povedal arcibiskup Zvolenský.

V Spišskom Podhradí pozývajú na desiaty ročník púte k svätej Filoméne

pred 14 hod 7 min
Začiatok pútí siaha do roku 2012. Na púť k sv. Filoméne sa ctitelia svätice a členovia slovenského centra Arcibratstva sv. Filomény bezprostredne pripravujú počas novény, ktorá sa slávi od 3. augusta. Okrem hlavného dôvodu liturgického slávenia sviatku sv. Filomény súčasťou púte je bohatý duchovný program.

Program a pokyny k rozlúčke s kard. Tomkom v Bratislave a v Košiciach

pred 14 hod 23 min
Vo Vatikáne sa rozlúčia so slovenským kardinálom Jozefom Tomkom. Emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov zomrel v pondelok vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov. Prinášame program a pokyny k rozlúčke s kardinálom Tomkom v Bratislave a v Košiciach.

Program a pokyny k rozlúčke s kard. Tomkom v Košiciach (aktualizované)

pred 14 hod 28 min
Prinášame program rozlúčky so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom a pohrebných obradov v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Košická arcidiecéza zároveň sprístupní kondolenčnú knihu k úmrtiu kardinála Tomka. Verejnosti bude prístupná v čase otvorenia katedrály - v jej zadnej časti.

Kardinál Jozef Tomko a jeho služba vo Vatikáne (biografická skratka)

pred 16 hod 2 min
Vo Vatikáne sa rozlúčia so slovenským kardinálom Jozefom Tomkom. Emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov zomrel v pondelok vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov. Pri tejto príležitosti prinášame biografickú skratku o kardinálovi Jozefovi Tomkovi.

Kardinál Duka: Považujem za svoju povinnosť rozlúčiť sa s ním osobne

pred 16 hod 22 min
Správa o odchode kardinála Tomka, rodáka z Udavského, je podľa neho „do istej miery bolestnou správou, ale zároveň vieme, že zomrel najstarší kardinál kardinálskeho kolégia, ktorého vymenoval pápež Ján Pavol II. V službe Cirkvi sa vypracoval, dá sa povedať, od piky na jeden z najvyšších úradov v Katolíckej cirkvi," píše kardinál Dominik Duka.

Spomienky kard. Tomka na štúdiá na Bohosloveckej fakulte v Bratislave

St, 10/08/2022 - 19:08
Niekoľko spomienok na vojnové roky bohosloveckej fakulty v Bratislave - je názov príspevku kardinála Jozefa Tomka, ktorý napísal pri príležitosti 75. výročia Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty v Bratislave. Pri príležitosti úmrtia kardinála Tomka prinášame plné znenie príspevku.

Program rozlúčky s kard. Tomkom v Katedrále sv. Martina v Bratislave

St, 10/08/2022 - 16:27
Prinášame program rozlúčky so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Bratislavská arcidiecéza informuje, že v katedrále bude verejnosti k dispozícii kondolenčná kniha.

*